Chociaż automatyzacja poprzez wdrażanie robotów w procesy produkcyjne nie jest w przemyśle niczym nowym, to dopiero ostatnie dziesięciolecia przyniosły intensywny rozwój nowej gałęzi robotyki – robotów współpracujących, znanych też jako Coboty. „Cobot” jest skrótem od Collaborative Robot, co oznacza właśnie „roboty współpracujące”. Nazwa ta mówi wiele o specyfice tych urządzeń – ich głównym wyróżnikiem jest przystosowanie do bliskiego współdziałania z ludźmi, co uwidacznia się przede wszystkim w zastosowaniu specjalnych mechanizmów minimalizujących niebezpieczeństwo wystąpienia urazów. Inną ważną cechą robota współpracującego jest łatwość jego adaptacji do zróżnicowanych procesów produkcyjnych dzięki wymiennym modułom i prostocie programowania.
Coboty / Roboty współpracujące
Coboty to urządzenia dla przemysłu znacznie wspomagające procesy produkcyjne dzięki ścisłej kooperacji z pracownikiem oraz możliwości szybkiej zmiany specjalizacji wykonywanych zadań. W naszej ofercie znajdą Państwo roboty współpracujące, które z pewnością znacznie poprawią wydajność procesów w każdym przedsiębiorstwie.
Coboty – co to takiego?
Cobot – robot współpracujący o niezliczonych zastosowaniach w przemyśle
Coboty to wręcz przeciwieństwo dużych robotów przemysłowych używanych od lat w wielu branżach – są znacznie mniejsze, bardziej mobilne, a także proste w konfiguracji niemal w każdej chwili. Roboty przemysłowe tego typu sprawdzają się idealnie w mniejszych i średnich zakładach produkcyjnych, gdzie bardziej przydaje się elastyczne podejście i ścisła kooperacja pracowników niż wysokowydajna masowa produkcja. Można przy tym łatwo wdrażać roboty współpracujące w niemal każdego typu produkcji, np.:
- szeroko pojęta produkcja maszyn,
- branża automotive,
- produkcja AGD i elektroniki,
- branża meblarska,
- branża kosmetyczna,
- branża spożywcza,
- wytwórstwo opakowań.
JAK DZIAŁAJĄ COBOTY
Działanie Cobota nie jest skomplikowanym procesem i przypomina w dużym stopniu pracę klasycznych robotów przemysłowych. Głównym elementem Cobota jest robotyczne ramię, które po wyposażeniu w odpowiednie narzędzia staje się maszyną wykonującą określoną pracę – zależnie od potrzeb danego stanowiska produkcyjnego. W związku z tym Coboty nie mają żadnego problemu z przenoszeniem przedmiotów, spawaniem, lutowaniem, przykręcaniem śrub, szlifowaniem i wieloma innymi zadaniami. Można je nawet przystosować do oceny jakości gotowych produktów dzięki specjalnemu oprzyrządowaniu testującemu.
Coboty zostały zaprojektowane w dużej mierze w celu umożliwienia bezpiecznej współpracy „ramię w ramię” z człowiekiem. Standardowe roboty przemysłowe wymagają osobnych przegrodzeń, a ich mechanizmy bezpieczeństwa sprawiają, że jeśli w zasięg pracy robota dostanie się człowiek, cała maszyna się zatrzymuje i robot wznawia pracę, dopiero gdy potencjalne zagrożenie zniknie. Różnorodne zestawy czujników, w które wyposażane są Coboty, zapewniają bezpieczną współpracę robota i człowieka bez spadku efektywności i zauważalnych przerw. By było to możliwe, konieczne jest także spełnienie kilku dość rygorystycznych norm związanych z:
- limitami prędkości ruchu maszyny, które zależą od masy i najmniejszej powierzchni robota mogącej mieć kontakt z człowiekiem;
- maksymalnymi siłami, którymi robot może operować w pobliżu człowieka tak, aby ewentualne uderzenie nie wywołało kontuzji ani dotkliwego bólu;
- pracą maszyny w ustalonej przestrzeni roboczej – nie jest to po prostu zasięg pracy robota, ale wydzielona wcześniej ogólna przestrzeń pracy robota, na podstawie której wyznaczane są inne wymogi bezpieczeństwa.
Wszystkie oferowane przez naszą firmę Coboty spełniają powyższe normy, dlatego można z powodzeniem zastosować je w niemal każdej gałęzi przemysłu.
Sprawna paletyzacja – roboty współpracujące jako nowoczesne wsparcie
Dobrym przykładem wykorzystania robotów współpracujących jest nasz system Smart Palletizer – kompleksowe rozwiązanie paletyzujące.
Robot pracuje na końcu linii produkcyjnej, wymagając jedynie wcześniejszego zaprogramowania z pomocą dedykowanego panelu HMI. Po wyborze miejsc odbioru kartonów, zdefiniowaniu ich rozmiaru, wagi i ułożenia docelowego na palecie, całą resztą zajmie się już Cobot. Jeśli zachodzi taka potrzeba, Cobota wraz z całym stanowiskiem można przewieźć z użyciem wózka paletowego. Rozpoczęcie pracy Cobota w takim systemie jest kwestią kilkunastu minut i nie jest przy tym wymagana specjalistyczna wiedza.
Cobot paletyzujący może obsługiwać nawet dwa końce linii jednocześnie, a do tego depaletyzować kartony, co świadczy o jego dużej elastyczności. Również wydajność Cobotów przy paletyzacji pozytywnie zaskakuje – jeden cykl może zająć zaledwie 8 sekund, a przy tym masa pojedynczego kartonu to nawet 20 kg. Jak każde roboty współpracujące, te działające w systemie Smart Palletizer także wyposażono w czujniki bezpieczeństwa – skanery laserowe o dużej czułości. Dzięki nim możliwa jest praca operatora w pobliżu palety bez konieczności przerywania procesu.
Raion Automatyka – najnowocześniejsze rozwiązania dla robotyzacji przedsiębiorstw
W Raion Automatyka stawiamy przede wszystkim na wieloaspektowy rozwój obszaru produkcji w przedsiębiorstwach naszych kontrahentów. Specjalizujemy się przede wszystkim w projektowaniu i wdrażaniu zautomatyzowanych systemów – zwłaszcza w dziedzinie pakowania różnorodnych materiałów, ale także w samej produkcji. Wykorzystujemy przy tym sprzęt pochodzący od renomowanych producentów – zarówno jeśli chodzi o roboty konwencjonalne, jak i te współpracujące. Dysponujemy zróżnicowanym sprzętem, więc nasza firma z pewnością zaproponuje Państwu sprzęt idealny do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Zachęcamy zatem także do zapoznania się z naszymi pozostałymi produktami i kompleksowymi usługami w dziedzinie robotyzacji przedsiębiorstw.
W Raion Automatyka oferujemy Państwu najnowsze modele Cobotów, które będą przyszłością robotów współpracujących! Warto postawić na to rozwiązanie, gdyż gwarantuje ono wysoką wydajność, bezpieczeństwo, mobilność i elastyczność. Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w robotyzacji Państwa przedsiębiorstwa!