Systemy automatyki przemysłowej, systemy MES – nasze realizacje

Specjalnością firmy Raion z Poznania jest projektowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i technicznych, które mają na celu usprawnienie procesów produkcji. Realizujemy zadania z takich obszarów jak automatyka przemysłowa, automatyka budynkowa, robotyka, systemy MES i wiele innych. Na koncie mamy wiele prac, począwszy od modernizacji maszyn przez automatyzację linii produkcyjnych po wdrożenie Takt Time System.

Poniżej przedstawiamy wybrane realizacje wykonane dla naszych klientów.

Raion - linia do produkcji hakówRaion - linia do produkcji hakówRaion - linia do produkcji haków
2020
Maszyny przemysłowe
Linia do produkcji haków rynnowych

Linia została zaprojektowana w celu automatyzowania procesu, który do tej pory wykonywany był ręcznie przez kilku operatorów wykorzystujących pojedyncze urządzenia. Automatyzacja miała na celu zmniejszenie liczby operatorów oraz zwiększenie wydajności.
Linia składa się z odwijaka do płaskownika w kręgach, będącego materiałem wejściowym do procesu. Płaskownik na wejściu do linii jest prostowany za pomocą prościarki w dwóch płaszczyznach. Następnie za pomocą sterowanego numerycznie podajnika, płaskownik jest podawany kolejno do pięciu pras hydraulicznych, ustawionych jedna za drugą, które wykonują szereg operacji:
- wycinanie pojedynczego otworu na początku lub/i na końcu detalu
- wycinanie trzech otworów montażowych w środku detalu
- wycinanie „języka” przytrzymującego rynnę w uchwycie
- cięcie płaskownika na zadane odcinki odpowiadające zaprogramowanej długości haka
- kształtowanie haka w sposób odpowiadający promieniowi rynny
- kształtowanie końcówki haka – wygięcie pod lub na rynnę
Linia jest sterowana numerycznie CNC, zapewnia wysoką precyzję oraz powtarzalność wykonywanych detali. Przedstawiona linia wykonuje haki rynnowe z płaskownika o grubości 4 i 5 mm oraz szerokości 25 i 30mm. W przyszłości linia ma zostać rozbudowana o moduł do automatycznego toxowania.
Linia pracuje w sposób całkowicie automatyczny, rola operatora sprowadza się do zakładania kolejnych kręgów płaskownika oraz ewentualnego przezbrojenia maszyny w przypadku zmiany detalu.
Utworzone programy są zapisywane w pamięci urządzenia. Operator wybiera odpowiedni program dla detalu, który chce wykonywać z listy utworzonych programów. Uruchomienie wybranego programu skutkuje rozpoczęciem zapisanej sekwencji ruchów maszyny, realizując wykonywanie detalu. Maszyna umożliwia zadanie ilości sztuk detalu do wykonania.
Programy można również zapisać na pendrive, a następnie modyfikować na komputerze PC.

raion zaklajarka3
2020
Maszyny
AUTOMATYCZNA ZAKLEJARKA

Celem projektu było zaprojektowanie automatycznego stanowiska do zaklejania drzwi od pralek, zintegrowanego z linią produkcyjną. Zaklejanie drzwi oraz szuflad „add-wash” taśmą w procesie pakowania produktu ma na celu zabezpieczenie wcześniej wymienionych elementów przed samoczynnym otwarciem się podczas transportu i nie tylko.
W odpowiedzi na powyższe zapotrzebowanie powstało urządzenie, które w sposób automatyczny zakleja pralkę. Zabieg zaklejania realizowany jest w ruchu między stanowiskiem A i stanowiskiem B, czyli podczas przemieszczania się pralki na linii produkcyjnej ze stanowiska A do stanowiska B.
Podczas zmiany asortymentu, który płynnie zmienia się na linii produkcyjnej urządzenia automatycznie wykrywa i dostosowuje się do zmienionego asortymentu.

Rola operatora sprowadza się do włączenia lub wyłączenia urządzenia, sporadycznej korekty położenia głowic oraz uzupełnienia zapasu taśmy.

raion maszyna fazowanie
2020
Maszyny
Maszyna Fazująca

Maszyna fazująca została zaprojektowana z myślą o automatycznym fazowaniu półfabrykatów, którymi są rurki z tworzywa sztucznego. Jednym z zadań aplikacji jest dozowanie pojedynczej sztuki półfabrykatu z zasobnika maszyny w przestrzeń roboczą maszyny.
Po dostarczeniu odseparowanej sztuki w przestrzeń roboczą, półfabrykat jest ustalany w osi roboczej, po czym wykonywane jest główne zadanie maszyny, czyli wygładzanie krawędzi po cięciu rurki. Tak obrobiony półfabrykat przemieszczany jest do wyjściowego pojemnika zbiorczego.

Efektem końcowym pracy maszyny jest rurka z tworzywa sztucznego z odpowiednio wyprofilowanymi i wygładzonymi końcami.

Aplikacja pracuje automatycznie, rola operatora sprowadza się do uzupełniania zapasu półfabrykatu w zasobniku oraz ewentualnego przezbrojenia maszyny w przypadku zmiany obrabianego asortymentu

img 20190415 141747
2019
Maszyny przemysłowe
Zaciskarko wiązarka ZE-05-800

Zaciskarko wiązarka etykiet ZE-05-800 umożliwia zaciskanie ozdobnych etykiet na wieczkach słoików wraz z zawiązaniem sznurka zapobiegającemu zsunięciu się etykiety. Prosta metoda montażu głowicy daje możliwość, przezbrojenia maszyny dla zakrętek o różnych średnicach. Dokładność pozycjonowania etykiety na wieczku zapewniona jest przez precyzyjny sytem podciśnieniowego podajnika etykiet.

Takt Time System - Automat
2018
Systemy MES
Takt Time System - Automat

Takt Time System zintegrowany z systemem automatyki. Produkcja zaplanowana w systemie MES automatycznie przekłada się na konfigurację systemu automatyki który dostosowuje prędkość i parametry pracy do aktualnie realizowanego zlecenia.

BASIC MES - TECE
2018
Systemy MES
BASIC MES - TECE

Projekt systemu Basic MES - obejmujący produkcję na 7 liniach produkcyjnych. Zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, pełna funkcjonalność ANDON, obliczanie współczynników produkcyjnych OEE/KPI. Po wdrożeniu systemu zauważalny znaczny wzrost efektywności produkcji! System aktualnie jest rozbudowywany na kolejne obszary produkcji u klienta.

Automatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - spawanieAutomatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - spawanieAutomatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - spawanie
2017
Automatyka przemysłowa
Automatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - spawanie

Pełna automatyzacja linii produkcyjnej. W skład naszych usług wchodziło zaprojektowanie układu automatyki wraz z doborem wszystkich elementów pomiarowych i wykonawczych, prefabrykacja szaf sterowniczych, okablowanie, podłączenie oraz programowe uruchomienie linii. Projekt zrealizowany w ciągu 2 lat. W skład linii wchodzi 7 maszyn: Depaletyzator, Piła do cięcia poprzecznego, Piła do cięcia wzdłużnego, Bufory łańcuchowo-rolkowe, Układ przygotowania stopnia schodowego, Roboty spawalnicze, Transporter pośredni oraz Paletyzator.

Zdjęcia przedstawiają maszynę do składania stopnia schodowego, roboty spawalnicze oraz paletyzator.

Automatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - cięcieAutomatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - cięcieAutomatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - cięcie
2016
Automatyka przemysłowa
Automatyzacja linii do produkcji stopni schodowych - cięcie

Pełna automatyzacja linii produkcyjnej. W skład naszych usług wchodziło zaprojektowanie układu automatyki wraz z doborem wszystkich elementów pomiarowych i wykonawczych, prefabrykacja szaf sterowniczych, okablowanie, podłączenie oraz programowe uruchomienie linii. Projekt zrealizowany w ciągu 2 lat. W skład linii wchodzi 7 maszyn: Depaletyzator, Piła do cięcia poprzecznego, Piła do cięcia wzdłużnego, Bufory łańcuchowo-rolkowe, Układ przygotowania stopnia schodowego, Roboty spawalnicze, Transporter pośredni oraz Paletyzator.

Na zdjęciach przedstawione maszyny do depaletyzacji, cięcia poprzecznego, cięcia wzdłużnego oraz bufory.

Modernizacja maszyny do prasowania wkładekModernizacja maszyny do prasowania wkładekModernizacja maszyny do prasowania wkładek
2017
Automatyka przemysłowa
Modernizacja maszyny do prasowania wkładek

Pełna modernizacja maszyny do prasowania wkładek do nakrętek z tworzywa. Krzywkowe mechanizmy zamienione na układ pneumatyki. Nowy system sterowania. Kompletnie nowy mechanizm podawania i prowadzenia nakrętki.

zaciskarka etykiet na słoikach
2017
Automatyka przemysłowa
zaciskarka etykiet na słoikach

Maszyna przeznaczona do zaciskania papierowych etykiet na słoikach wraz z automatycznym wiązaniem.

SYSTEM DCS
2017
Automatyka przemysłowa
SYSTEM DCS

Interaktywna wizualizacja kompletnej infrastruktury hydraulicznej. System wdrożono w 3 głównych obszarach produkcyjnych firmy, dla każdego z nich stworzono w systemie osobne wizualizacje, prezentujące poszczególne obszary w sposób całkowity, wykorzystując grafikę wektorową. Pozwoliło to na sporządzenie wizualizacji obszaru o dowolnej wielkości na pojedynczym ekranie, umożliwiającym dowolne przybliżanie i oddalanie jego poszczególnych fragmentów w sposób dynamiczny.
 

GIĘTARKA DO DRUTU 3D
2017
Automatyka przemysłowa
GIĘTARKA DO DRUTU 3D

GIĘTARKA DO DRUTU 3D – w pełni autonomiczna maszyna do wyginania drutu stalowego. Automatyczne dostrajanie do zmiany grubości drutu. Maszyna CNC swobodnie programowalna. Uzyskiwane kształty są przestrzenne.

Bending MachineBending MachineBending Machine
2017
Automatyka przemysłowa
Bending Machine

Giętarka do rurek – maszyna wykonana do współpracy z robotem przemysłowym. Jej zadaniem jest podgrzanie a następnie uformowanie w odpowiedni kształt tubki z tworzywa sztucznego. Po uformowaniu tubka jest chłodzona powietrzem.

Projekt zrealizowany dla firmy EXTRUDAN

Separujący Feeder do Rurek
2017
Automatyka przemysłowa
Separujący Feeder do Rurek

Konstrukcja i automatyzacja maszyny do separacji rurek (tubek) z tworzywa z zasobnika a następnie zorientowaniu jej w celu przygotowania do kolejnego procesu. Maszyna przygotowana do współpracy z robotem przemysłowym Universal Robots.

System MES - Takt Time System
2015
Systemy MES
System MES - Takt Time System

Wdrożenie Takt Time System obejmujący 4 linie produkcyjne i 20 stanowisk ANDON. System zaopatrzony jest w 11 monitorów rozmieszczonych na hali produkcyjnej.

Maszyna do Badania Szczelności
2016
Automatyka przemysłowa
Maszyna do Badania Szczelności

Maszyna do kontroli szczelności złączek miedzianych metodą wodną.

MASZYNA DO ZACISKANIA ETYKIET NA SŁOIKACH
2015
Automatyka przemysłowa
MASZYNA DO ZACISKANIA ETYKIET NA SŁOIKACH

Automatyzacja oraz konstrukcja maszyny do automatycznego zaciskania papierowych etykiet na wieczkach słoików. Maszyna zapewnia, iż etykieta zawsze będzie równo ułożona, bez nieestetycznie wyglądających wygnieceń.

SYSTEM STEROWANIA LINIĄ PRODUKCYJNĄ
2016
Automatyka przemysłowa
SYSTEM STEROWANIA LINIĄ PRODUKCYJNĄ

System sterowania linią produkcyjna do produkcji krat prasowanych. Sterowanie Siemens S7-1500. Serwonapędy SEW. Układ bezpieczeństwa Wieland.

MODYFIKACJA MODUŁU PROGRAMU STEROWNIKA ABB MP280/1
2015
Procesowe Systemy Sterowania
MODYFIKACJA MODUŁU PROGRAMU STEROWNIKA ABB MP280/1

Modyfikacja oprogramowania sterującego wentylatorami zrealizowanego z wykorzystaniem sterownika DCS ABB MP280/1, celem dostosowania programu sterującego do zmian hardware’owych – wprowadzenia przekaźnika monitorującego temperaturę uzwojeń oraz przycisku wyłączenia awaryjnego.

AUTOMATYZACJA PRZEMYSŁOWEJ PRALKI CHEMICZNEJ
2015
Automatyka przemysłowa
AUTOMATYZACJA PRZEMYSŁOWEJ PRALKI CHEMICZNEJ

System sterowania w przemysłowej pralce chemicznej został zrealizowany na sterowniku B&R. Panel sterujący oparty o interfejs dotykowy w pełni zaprojektowany przez nas. Pralka została rozszerzona o tryb pracy automatycznej co znacznie usprawnia jej codzienną pracę.

Prasa do klejenia drewnianego parakietu
2014
Automatyka przemysłowa
Prasa do klejenia drewnianego parkietu

Nasza własna konstrukcja przygotowana na specjalne zamówienie. Maszyna dedykowana do klejenia drewnianych parkietów.

Automatyzacja procesu destylacji
2014
Automatyka przemysłowa
Automatyzacja procesu destylacji

Proces destylacji Tetrachloroetenu (czterochlorek etylenu) został w pełni zautomatyzowany. Ciągła kontrola temperatury oraz przebiegu procesu nie wymaga nadzoru operatora.

Automatyzacja systemu sterowania kotłowni
2015
Automatyka przemysłowa
Automatyzacja systemu sterowania kotłowni

Kompletny system sterowania kotłownią zintegrowany z nadrzędnym systemem kontroli i wizualizacji tworzący system DCS.

Automatyzacja giętarki furmanek CNC
2016
Automatyka przemysłowa
Automatyzacja giętarki furmanek CNC

Pełna automatyzacja giętarki CNC. Automatyczne dostrajanie do zmiany grubości drutu. Maszyna CNC swobodnie programowalna.

Automatyzacja giętarki 3d z robotem Fanuc
2016
Automatyka Przemysłowa / Robotyka
Automatyzacja giętarki 3d z robotem Fanuc

Automatyzacja giętarki 3d. Programowanie robota Fanuc we współpracy z giętarką. Zastosowanie robota pozwala na współpracę z prasą hydrauliczną oraz wykonywanie bardzo skomplikowanych kształtów.