MASZYNY PICK AND PLACE - ROBOTY DO AUTOMATYZACJI PAKOWANIA I MONTAŻU

Dzięki zastosowaniu robotów w zakładzie, montażowni lub na magazynie podnosi się wydajność i bezpieczeństwo pracy. Firma generuje oszczędności i zyski, a potencjał pracowniczy – zamiast na proste i żmudne zadania – pożytkuje na swój rozwój. Jednym z takich rozwiązań jest maszyna, automat pick and place – manipulator do pakowania, rozpakowywania czy montowania niewielkich elementów bez zatrzymywania linii produkcyjnej. Kompleksowym projektem i wykonaniem tego typu urządzeń, systemów zajmuje się nasza firma Raion Automatyka. Zapraszamy do kontaktu: przeanalizujemy Państwa potrzeby i zaproponujemy najlepsze rozwiązania.

Roboty pick and place – automatyczne pakowanie i montaż małych komponentów

Roboty pick and place – „pobierz i odłóż” to urządzenia i systemy do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów (na małe odległości) oraz umieszczenia ich w określonym miejscu, np. opakowaniu zbiorczym. Standardowo wykorzystuje się je do pakowania i rozpakowywania opakowań zbiorczych różnego typu – zarówno kartonów i skrzynek, jak i blistrów, tacek, wytłoczek czy torebek, a także montowania niewielkich komponentów. Od branży motoryzacyjnej po spożywczą – robot pick and place daje ogromną przewagę konkurencyjną, bo pozwala zoptymalizować produkcję, zwiększyć jej wydajność, a jednocześnie obniżyć koszty stałe firmy.

 

Roboty przemysłowe pick and place to urządzenia oparte na układach kartezjańskich i manipulatorach – najczęściej trójramiennych. Wzorowane na ludzkim „ramię” jest wyposażone w chwytak lub przyssawkę i błyskawicznie przemieszcza komponenty na niewielką odległość. Dla lekkich produktów (do 8 kg) czas cyklu może być krótszy niż jedna sekunda. Robot współpracujący z powodzeniem zastępuje w rozpakowywaniu i pakowaniu pracowników, wykonując te czynności szybciej i pracując znacznie dłużej.

Pick and place

PROJEKT PICK AND PLACE - ROBOT DOPASOWANY DO POTRZEB PRZEDSIĘBIORSTWA

 

W projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu stanowisk pick and place specjalizuje się nasza firma Raion Automatyka. Rozwiązania dostosowujemy do potrzeb, warunków i specyfiki procesów. Znając produkty, komponenty i ich opakowania oraz wymagania co do wydajności czy cyklu pracy, przygotujemy odpowiedni system.

 

Standardowy robot pick a place jest przeznaczony do wykonywania określonych prac, np. przepakowywania małych komponentów (elektrycznych czy mechanicznych) albo pakowania/rozpakowywania opakowań zbiorczych, czyli wkładania albo wyciągania i podawania opakowań jednostkowych. Zazwyczaj jest (bądź może zostać) wyposażony w takie elementy jak:

 

 • system wizyjny do kontroli poprawności i jakości przeprowadzanych prac,
 • przenośniki taśmowe do transportu produktów i opakowań,
 • moduł taśmowania lub klejownicę,
 • urządzenie do pozycjonowania, znakowania i etykietowania opakowań,
 • różne opcje na wejściu i wyjściu, np. automatyczny podajnik tacek, kartonów,
 • wymienne końcówki: chwytaki i przyssawki,
 • graficzny interfejs użytkownika z ekranem dotykowym – intuicyjne ustawianie parametrów procesu i sterowanie nim,
 • moduł integracyjny stanowisko z systemem ERP, MES i Trace w firmie.

 

Intuicyjny system do zarządzania maszynami pick & place sprawia, że ich operatorzy nie muszą być programistami ani zdobywać specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

 

Tworzymy samodzielne urządzenia i kompletne stanowiska zrobotyzowane od projektu aż po montaż – zapraszamy i zachęcamy do kontaktu.

 

Typowo do pakowania produktów w opakowania zbiorcze polecamy także kartoniarki – inny rodzaj robotów pakujących. A jeżeli proces produkcji kończy się paletyzacją, to również paletyzatory: urządzenia do układania opakowań na paletach. W ten sposób wszystkie etapy przygotowania wyrobów do transportu czy magazynowania odbywają się automatycznie, wspierając wydajność pracy zakładu i zyski przedsiębiorstwa.

Zautomatyzowane stanowisko pick and place – inwestycja, która się opłaca!

 • Lepiej wykorzystany potencjał pracy ludzkiej. Pakowanie produktów w opakowania zbiorcze, rozpakowywanie kartonów lub proste prace montażowe to zadania monotonne i wyczerpujące, fizycznie i psychicznie. To, co ogranicza człowieka, nie jest przeszkodą dla maszyny. To, czego robot nie potrafi: myśleć i czuć, bardziej z kolei przyda się w innych zadaniach. Czas potrzebny na takie proste czynności pracownik może wykorzystać na bardziej wymagające prace.
 • Brak przestojów w pracy i problemów kadrowych. Robot pick & place nie zgłosi zwolnienia lekarskiego i nie weźmie urlopu. W razie potrzeby będzie pracować całą dobę i przez cały tydzień. Nie trzeba organizować zastępstwa za pracownika ani tracić na przestojach w pracy, które przy problemach z załogą mogą doprowadzić do kosztownych opóźnień czy zerwań umów.
Automat Pick and place

 • Zwiększona wydajność, oszczędności i zyski. Maszyna pick and place to także znacznie większa wydajność pracy – pracuje o wiele szybciej, a to tempo utrzymuje niezmiennie przez cały czas. Może też pakować/montować dłużej – nawet przez całą dobę, co ogranicza wydatki na nadgodziny czy pracę nocną. Z jednej strony zwiększają się oszczędności, z drugiej zyski – firma się rozwija.
 • Większe bezpieczeństwo i komfort w pracy. Oddelegowanie do ciężkich i monotonnych prac robota zmniejsza ryzyko wypadków w zakładzie. Maszyna się nie dekoncentruje i nie męczy, a to najczęstsze ich przyczyny. Pracownicy nie muszą już dźwigać czy przez cały dzień pracować w jednej pozycji, co daje korzyści dla ich zdrowia i jakości życia. Mogą też wykonywać bardziej złożone i satysfakcjonujące zadania, a dzięki temu się rozwijać.
 • Profesjonalny wizerunek firmy i wsparcie w relacjach biznesowych. Wszystkie te korzyści przekładają się również na wizerunek przedsiębiorstwa, jako innowacyjnej, rzetelnej, odpowiedzialnej nowoczesnej firmy. Zwiększenie wydajności pracy oraz minimalizacja ryzyka przestojów czy opóźnień ułatwiają utrzymywanie dobrych relacji biznesowych i nawiązywanie nowych.
Pick and place manipulator