PALETYZATORY - ROBOTY PALETYZUJĄCE DLA ZAKŁADÓW PRODUKCYJNYCH

Paletyzacja – przygotowanie wyrobów do transportu i magazynowania – jest stałym, niepomijalnym elementem procesu produkcji. Jednocześnie to czynność monotonna, powtarzalna, męcząca, która praktycznie nie wymaga intelektualnego zaangażowania pracownika. Aby więc nie marnować jego potencjału na wykonywanie takich prostych mechanicznych prac, warto wdrożyć w zakładzie paletyzatory – automatyczne, zrobotyzowane stanowiska paletyzujące. Automatyzacja paletyzacji to nie tylko obniżenie kosztów – optymalizacja zatrudnienia, ale też przyspieszenie procesu pakowania produktów i poprawa bezpieczeństwa i komfortu pracy w firmie.

ROBOTY PALETYZUJĄCE - INDYWIDUALNE ROZWIĄZANIA DLA PAŃSTWA FIRMY I ZAKŁADU

 

Sposobów automatyzacji paletyzacji jest kilka. Jednym z najczęściej stosowanych jest wykorzystanie w tym celu manipulatora przemysłowego, ponieważ takie stanowiska, wyposażone w roboty przemysłowe, wyróżniają się elastycznością i skalowalnością – łatwo je dopasować do bieżących potrzeb. Paletyzatory tego typu są przeznaczone do formowania oraz układania w stosy na paletach zarówno opakowań zbiorczych, jak i wszelkich pojemników (sztywnych) z zawartością, a nawet pojedynczych produktów o nieregularnych kształtach. Maszyna samodzielnie przekłada warstwy produktów (np. tekturą) i na koniec zabezpiecza oraz przygotowuje do transportu gotową paletę.

 

W Raion Automatyka zaprojektujemy, wykonamy i dostarczymy Państwu zrobotyzowane układy do paletyzacji (i depaletyzacji) wyrobów. Tworzymy rozwiązania dopasowane do potrzeb, celów Klienta, warunków technicznych zakładu, obiektu manipulacji i specyfiki odkładania.

 

W naszych rozwiązaniach wykorzystujemy przede wszystkim manipulatory – roboty przegubowe (z „ramionami”), 4-6-osiowe i wyposażone w chwytaki bądź przyssawki zaprojektowane do pracy z konkretnymi opakowaniami (lub produktami). Natomiast ze względu na to, że w niektórych aplikacjach lepiej może sprawdzić się robot o układzie kartezjańskim (są to napędy liniowe z zamocowanym narzędziem – w paletyzacji zwykle chwytakiem, poruszające się w kilku osiach), wykonujemy również takie stanowiska.

Automatyczne paletyzatory – od projektu aż po montaż stanowiska

Od projektu aż po montaż i uruchomienie stanowiska – wykonujemy kompleksowe zrobotyzowane stacje i cele do paletyzacji/depelatyzacji, obejmujące:

 

  • robot np. manipulator do paletyzacji lub depaletyzacji (czyli właściwe urządzenia formujące paletową jednostkę ładunkową),
  • przenośnik do transportu wyrobów,
  • przenośnik gotowych palet (transporter palet),
  • układ bazowania produktu,
  • chwytak zaprojektowany dla określonych produktów i aplikacji,
  • magazynek palet i przekładek,
  • urządzenia sztaplujące,
  • owijarki folią stretch,
  • systemy wizyjne i skanujące.

 

Stacje i cele do paletyzacji projektujemy na podstawie wymagań, analiz i pomiarów – precyzyjnie dopasowujemy rozwiązania do potrzeb, specyfiki zakładu czy oczekiwań. Niezależnie od tego, czy potrzebny jest Państwu system centralnej paletyzacji, czy też małe stanowisko na końcu jednej linii produkcyjnej, zapraszamy do współpracy. Nasi inżynierowie mają także duże doświadczenie w projektowaniu paletyzatorów dla firm dysponujących ograniczoną przestrzenią w zakładzie.

Montaż robota paletyzującego

Paletyzatory jednostanowiskowe – automaty stołowe/warstwowe

Innym sposobem na automatyzację procesu paletyzacji jest zastosowanie automatów stołowych. To maszyny sterowane automatycznie, które kompletują produkty, tworzą całe ich warstwy, a następnie – warstwa po warstwie – układają je na palecie. Zaletami takiego rozwiązania jest zwarta, kompaktowa budowa (idealna do ograniczonych przestrzeni), a przy tym wysoka wydajność pracy. Projektujemy je w wielu różnych wariantach – eksperci z Raion Automatyka podpowiedzą i doradzą, jaki rodzaj stanowiska do automatycznej paletyzacji będzie odpowiedni dla Państwa aplikacji. Zapraszamy do kontaktu.

 

Stanowiska do paletyzacji wyposażamy w duże panele sterujące i intuicyjne aplikacje. Osoba odpowiedzialna za ten proces w Państwa firmie nie musi być programistą ani w zasadzie mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Konfiguracja i modyfikacja schematu pracy urządzeń jest prosta i można ją wykonać także zdalnie, korzystając z dowolnego sprzętu należącego do tej samej sieci.

Robot paletyzujący

ROBOT DO PALETYZACJI I DEPALETYZACJI - INWESTYCJA W ZYSKI FIRMY

Optymalizacja zatrudnienia i związanych z nim kosztów

Dlaczego by nie wykorzystać potencjału pracownika na bardziej wymagające prace, zamiast marnować go na proste i ciężkie zadania, które obciążają jego zdrowie? Roboty przemysłowe zapewniają tak samo precyzyjne układanie elementów na palecie – a robią to szybciej i bez narażania ludzkiego zdrowia. Pozwala to na redukcję lub reorganizację zatrudnienia, która obniży koszty stałe przedsiębiorstwa.

Przyspieszenie prac związanych z pakowaniem

Automaty i roboty do automatycznego układania wyrobów na paletach wykonują te same powtarzalne czynności w jednostajnym tempie i przez wiele godzin. Nie męczą się, więc nie potrzebują przerw. Nawet po wielu godzinach ciężkiej pracy nie są podatne na błędy i nie narażają bezpieczeństwa pracy. A w tym samym czasie są w stanie zrobić znacznie więcej. Efektywność paletyzacji podnosi z kolei też wydajność całego zakładu – pozwala się rozwijać i generować większe zyski.

Brak przestojów w pracy oraz problemów z szukaniem zastępstwa

Automat, robot nie choruje, nie nadwyręża się, nie potrzebuje ani zwolnienia z pracy, ani urlopu – jest do dyspozycji całodobowo, 7 dni w tygodniu. Pozwala to uniknąć opóźnień bądź przestojów w pracy albo reorganizacji pracowników: tak częstych problemów, gdy personelu z jakiegoś powodu brakuje. A to z kolei chroni firmę przed stratami związanymi z niedotrzymaniem terminu i wspiera jej profesjonalny wizerunek, tak ważny w kształtowaniu biznesowych relacji.

Wyższy poziom bezpieczeństwa pracy w zakładzie

Paletyzatory mogą też znacznie więcej niż ludzie. Mogą pracować nie tylko szybciej, wydajniej, ale również ciężej. Automat czy robot paletyzujący bez problemu pakuje wyroby o dużych rozmiarach i masach oraz formuje wysokie stosy opakowań grupowych i innych ładunków. Natomiast precyzyjna powtarzalność układania elementów i systemy zabezpieczające sprawiają, że ryzyko wypadków jest bliskie zeru.