Roboty przemysłowe

Roboty przemysłowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Systematycznie wzrasta też świadomość przedsiębiorców na temat konieczności ich wdrażania jako sposobu na optymalizację procesu produkcji i zatrudnienia oraz poprawę wizerunku firmy. W odpowiedzi na to rosnące zainteresowanie automatyzacją procesów produkcyjnych i magazynowych firma Raion oferuje wdrażanie robotów przemysłowych o różnym przeznaczeniu. Tworzymy kompletne stanowiska zrobotyzowane o szerokim zakresie zastosowań. Roboty produkcyjne i przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach – szczególnie tych, gdzie liczy się szybkość, dokładność oraz brak przestojów.

Roboty w przemyśle

Robot przemysłowy to rozwiązanie na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która dokonuje się na naszych oczach. Ciągle aktualizowana wiedza z zakresu robotyki pozwala naszym specjalistom konfigurować i optymalizować zadania produkcyjne oraz magazynowe z pomocą naszych robotów przemysłowych. Praca z robotami to jeden z ważniejszych kroków w stronę częściowej lub całkowitej automatyzacji procesów produkcyjnych.

 

Współczesne roboty przemysłowe to wielofunkcyjne maszyny manipulacyjne, które dzięki wymiennemu wyposażeniu pozwalają na wykonanie szeregu zadań i umożliwiają uniwersalne dopasowanie robota przemysłowego w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Manipulatory przemysłowe wykonujące zaprogramowaną sekwencję ruchów mogą być wykorzystywane do pakowania, przekładania, spawania lub paletowania towarów.

Roboty przemysłowe

ZASTOSOWANIE ROBOTÓW PRZEMYSŁOWYCH

 

Choć pierwsze roboty przemysłowe zostały stworzone już ponad pół wieku temu dla branży motoryzacyjnej, to aktualnie znajdują one zastosowanie w praktycznie każdym sektorze przemysłowym. Dzięki temu, że maszyny te charakteryzują się szerokim zakresem zadań, mogą zostać wykorzystane między innymi do pakowania i rozpakowywania z opakowania zbiorczego opakowań jednostkowych lub paletyzacji towarów. W ten sposób możliwe jest odciążenie pracowników od żmudnych, powtarzających się zadań i wykorzystanie ich potencjału w innych miejscach. Warto pamiętać, że robot przemysłowy przeznaczony jest do wykonywania zadań w sposób powtarzalny, a jednocześnie bezbłędny.

 

Stanowiska zrobotyzowane znajdziemy już w branżach takich jak:

 

  • motoryzacyjna,
  • farmaceutyczna,
  • maszynowa,
  • produkcyjna,
  • dystrybucyjna,
  • magazynowa,
  • medyczna,
  • stoczniowa,
  • drzewna.

Roboty przemysłowe – rodzaje

Roboty przemysłowe możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów, choć ostateczna kategoryzacja zależy od tego, jakimi kryteriami będziemy się kierować. W Raion zajmujemy się większością modeli robotów przemysłowych oraz oferujemy kompleksowe przygotowanie maszyn do codziennej pracy w zakładzie.

 

Jednym z elementów automatyzacji przemysłu są tzw. roboty współpracujące. Są to urządzenia, które na konkretnym stanowisku pracy wyręczają operatora w wykonywaniu prostych czynności. Do popularnych rozwiązań zaliczają się maszyny typu pick&place. Charakteryzują się one specyficzną konstrukcją, dzięki której mogą szybko przemieszczać się, pakować, czy montować stosunkowo lekkie i małe gabarytowo elementy bez zatrzymywania linii produkcyjnej. Wymaga to skomplikowanej budowy urządzeń, które najczęściej składają się z trzech ramion i mają trzy zakresy swobody. Roboty mogą przemieszczać przedmioty o masie od 0,5 kg do 8 kg z czasem cyklu krótszym niż sekunda.

Robot przemysłowy

 

Oprócz tego możemy także wyróżnić roboty ze względu na sposób ich zasilania:

 

  • roboty pneumatyczne - napędzane są sprężonym powietrzem,
  • roboty hydrauliczne - nośnikiem energii jest płyn hydrauliczny,
  • roboty elektryczne - poruszanie członów następuje przy pomocy silników elektrycznych.

 

Możemy także zastosować podział ze względu na zastosowanie oraz zakres ruchu ramion, co bezpośrednio wiąże się z możliwościami praktycznymi robota koniecznymi do konkretnych czynności przemysłowych, takich jak np. zgrzewanie punktowe lub pakowanie. Do najpopularniejszych robotów w tej kategorii należą:

 

  • roboty przegubowe,
  • roboty cylindryczne,
  • roboty kartezjańskie,
  • roboty sferyczne,
  • roboty SCARA,
  • roboty Delta
Przemysłowe roboty pick and place

Manipulatory i roboty przemysłowe – Raion Automatyka

Roboty sterowane przy pomocy serweromechanizmów to współcześnie podstawowe wyposażenie każdej większej firmy magazynowej lub dystrybucyjnej. Nasi eksperci szczegółowo przez lata opracowywali najlepsze rozwiązania projektowe, które pozwalają nam tworzyć w pełni zautomatyzowane stanowiska zrobotyzowane, które znacznie wpływają na optymalizację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

 

W Raion doskonale wiemy, że automatyka i robotyka przemysłowa to dopiero początek zmian zachodzących w szeroko rozumianym przemyśle. Doświadczenie i wiedza jasno pokazują nam, że mimo postępu technologicznego to właśnie człowiek odpowiedzialny jest za nadawanie kierunku postępowi i rozwojowi. Pełna współpraca z maszynami to zupełnie nowe, nieoczywiste możliwości, które wpływają na poszerzenie opcji, które daje nam technika. Dlatego też wykonujemy kompleksowe projekty zautomatyzowanych stanowisk, które doskonale sprawdzają się w każdym środowisku pracy oraz w każdej branży. Dopasowujemy projekt do Twoich wymagań i do Twojej firmy w taki sposób, aby zmaksymalizować zyski i zminimalizować straty.

ROBOTY PRZEMYSŁOWE – DLACZEGO WARTO?

 

 

Roboty produkcyjne to maszyny, które wpływają na zupełnie nowe postrzeganie przemysłu i wprowadzają kolejne firmy w przełomowy czas nowoczesnego podejścia do automatyzacji. Nie bez znaczenia są korzyści, które łączą się z zastosowaniem robotów przemysłowych w przedsiębiorstwach. Dlaczego warto korzystać z automatyzacji i robotyzacji?

 

  • Eliminacja pomyłek

 

Wszystkie nasze projekty prowadzone są przez zespół doświadczonych konstruktorów i inżynierów, którzy dbają o każdy szczegół. Dlatego też dzięki zastosowaniu robotów przemysłowych możliwa jest całkowita eliminacja pomyłek. Przekłada się to na zmniejszenie strat i poprawienie jakości produkcyjnej.

 

  • Brak zastojów

 

Przestoje – nie tylko w branży produkcyjnej – powodują znaczne starty finansowe oraz opóźnienia, które przekładają się także na prace innych działów. Robotyzacja tych procesów wyklucza przestoje spowodowane ludzkim błędem lub koniecznością przerw. Maszyna nie musi odpoczywać, dlatego czas produkcyjny wzrasta kilkukrotnie, co można zauważyć już w pierwszych chwilach działania robota.

 

  • Optymalne gospodarowanie zasobami

 

Systemy robotyczne przeznaczone są do wykonywania żmudnych, rutynowych prac, które w wielu firmach powierzane są pracownikom. Odciążenie zatrudnionych osób pozwoli przekierować ich zasoby w stronę zadań bardziej wymagających, z którymi maszyna już sobie nie poradzi. Odpowiednie wykorzystanie potencjału ludzkiego może okazać się bowiem dodatkowym zastrzykiem energii dla przedsiębiorstwa.