Człowiek a maszyna - jak rysuje się przyszłość produkcji?

Ostatnie lata to znaczący postęp w automatyce, zwłaszcza w przypadku dużych oraz stawiających na jakość i wydajność przedsiębiorstw. Mylne jest jednak przekonanie, że zupełnie eliminuje to człowieka z cyklu produkcyjnego. Jak się bowiem okazuje, wciąż jest on niezbędny, choć jego zadania dzięki zastosowaniu maszyn stają się nieco inne. Jak wygląda to od strony praktycznej? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Przyszłość jest teraz

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku wielu dziedzin, roboty przemysłowe zastępują niektóre zadania człowieka, zwłaszcza te wymagające dużej szybkości i precyzji. Dzięki temu fabryki stają się bardziej efektywne i mogą zwiększać swoją konkurencyjność na turbulentnych, światowych rynkach. W miarę postępowania dziedziny, jaką jest automatyka przemysłowa i robotyka, udział człowieka w tego typu pracach będzie jeszcze malał.

Czy należy jednak upatrywać to jako wadę dla potencjalnego pracownika? W przypadku cięższych, bardziej monotonnych, a także niebezpiecznych prac zdecydowanie nie. Udział ludzi wciąż jednak jest niezbędny dla organizacji wielu prac, zwłaszcza tych związanych z kontrolowaniem jakości produkcji, programowaniem i zarządzaniem cyklem działania urządzeń. Stąd też wciąż konieczna będzie synergia pomiędzy człowiekiem a maszyną, która zagwarantuje producentom najskuteczniejszy sposób działania i jeszcze większą konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Rozwój firmy i kolejne perspektywy rozwoju

Warto wspomnieć też, że implementacja nowoczesnych maszyn jest dla firmy szansą na jej rozwój oraz ekspansję. Najczęściej koreluje to z powiększeniem zasięgu działania przedsiębiorstwa, co związane jest z nierzadko z tworzeniem kolejnych miejsc pracy, przede wszystkim na stanowiska z wysokimi kwalifikacjami. Dla wielu ekspertów to szansa na znalezienie dobrze płatnego miejsca zatrudnienia i tym samym sukces zawodowy. Maszyny nie muszą być więc dla człowieka wrogiem, a szansą.

Sprawdź, jakie rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki proponujemy oraz jak mogą one pomóc w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Wróć