Jakie gałęzie przemysłu są najbardziej zrobotyzowane?

Podstawą współczesnego przemysłu jest automatyka przemysłowa i robotyzacja. Dzięki nim możliwe jest tylko zmniejszenie kosztów operacyjnych w firmach, ale także zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych przedmiotów, dokładna ich obróbka z dosłownie „komputerową dokładnością”. Dziś podpowiemy wam w jaki sposób wykorzystywane sa komputery w przemyśle, oraz które jego gałęzie są najbardziej zrobotyzowane?

Robotyka w przemyśle — na czym to polega?

Robotyka kwitnie z całą pewnością w zakładach produkcyjnych, które celem zwiększenia swojej konkurencyjności muszą niejako szukać rozwiązań, które pozwolą na większą wydajność, uzyskanie wysokiej jakości produktów końcowych przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energii, czy to pochodzącej od ludzi, czy też maszyn. Dzięki wynalezieniu robotów przemysłowych firmy mają możliwość zwiększenia swych możliwości produkcyjno-przetwórczych. W przemyśle stosowanych jest wiele rodzajów robotów przemysłowych, z których prym wiodą tzw. roboty przegubowe, zwane również ramieniowymi, pozwalają na przenoszenie przedmiotów nawet ważących 1-2 tony. Innym rodzajem współczesnych robotów są modele kartezjańskie (potrafiące pracować w 3 osiach prostopadłych do siebie: przód-tył, lewo-prawo i góra-dół), cylindryczne (pracują na przestrzeni, przypominającej wydrążony cylinder), sferyczne, współpracujące, a także mobilne i roboty typu SCARA lub Delta.

Gdzie najczęściej ma zastosowanie robotyka przemysłowa?

Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju różnych branż przemysłowych, robotyka szturmem stosowana jest w przemyśle samochodowym, farmaceutycznym, ale także do paletyzacji i depaletyzacji kartonów czy opakowań, załadunku i rozładunku, spawania i obróbki w przemyśle produkcyjnym (szlifowania, wiercenia, frezowania itp.).

W przypadku zrobotyzowania pakowania można wzbogacić linie technologiczne o stanowiska dozowania i sortowania celem zwiększenia konkurencyjności produktu. Pozwala to nie tylko odciążyć załogę pracującą na taśmie, ale również zwiększyć precyzję, dokładność wykonywanej pracy.

Wróć