Przyszłość bezpiecznej pracy na linii produkcyjnej - stanowiska zrobotyzowane

Robotyzacja pozwoliła na usprawnienie produkcji i jednocześnie poprawiła bezpieczeństwo osób pracujących przy jej liniach. Jak wygląda przyszłość tego kierunku?

Automatyka a przemysł

Do momentu, gdy roboty przemysłowe nie funkcjonowały i mowa była jedynie o liniach produkcyjnych przemysł (choć sprawny) był przyczyną wielu przypadków zgonów oraz trwałych uszkodzeń ciała. Jednakże rozwiązania, jak te dostarczane przez firmę RAION Automatyka, pozwoliły nie tylko na zwiększenie efektywności wszystkich etapów procesów produkcyjnych, ale również poprawę bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest to, że automatyka przemysłowa pozwala znacząco obniżyć koszty poprzez przyspieszenie pracy, dokładniejsze realizacje o niezwykle wysokiej powtarzalności, co ogranicza tzw. straty. I choć dla wielu osób pojawienie się np. maszyn CNC, oznaczało utratę pracy, to jednak znacząco zostało ograniczone ryzyko zawodowe na takich stanowiskach. Jak wygląda przyszłość?

Przyszłość automatyki

Bezpieczeństwo człowieka idzie w parze z tak potrzebnymi oszczędnościami. Już teraz są miejsca, w których praktycznie człowiek jest niepotrzebny. Wyjątkiem są te części procesu, które wymagają precyzyjnych działań oraz natychmiastowych reakcji. Jak będzie wyglądało to w przyszłości? Z pewnością maszyny będą jeszcze dokładniejsze, jednak kluczowe będzie opracowanie takich rozwiązań, które jeszcze mocniej ograniczą konieczność obecności ludzi w ich obrębie. Stanowiska zrobotyzowane, wyłączając konieczność obecności człowieka, zredukują poziom niebezpieczeństwa pracowników do zera. Natomiast ci wszyscy, którzy tam pozostaną, mogą liczyć na kilka ważnych spraw Po pierwsze, będzie to jeszcze lepiej zgrany system bezpieczeństwa wyłączający w krytycznym momencie całość linii. Jako ludzie nauczymy maszyny, aby same wychwytywały błąd lub awarie i je usuwały. Sama konstrukcja będzie wolna od błędów obecnych technologii i procesu.

Wróć