Zalety korzystania ze zrobotyzowanych stanowisk paletyzjących

Automatyka przemysłowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i dotyka coraz to nowsze branże. Obecnie dużo mówi się o zrobotyzowanych stanowiskach paletyzujących. Dziś chcemy zając się właśnie tym tematem. Zobaczmy zatem jakie są zalety korzystania z robotów paletyzujących?

Na czym polega praca robotów paletyzujących?

Paletyzatory sprawdzą się w branżach spożywczej, meblowej, spożywczej, czy też metalowej od przekładania i układania kartonów, worków czy też innego rodzaju towarów o zróżnicowanej wadze na paletach. Są to urządzenia, które można w dowolny sposób programować, dzięki czemu w prosty sposób dostosowywać ich wydajność do miejsca, w którym będą „pracowały”. Zrobotyzowanie linii produkcyjnych znacznie skraca czas produkcji bez ryzyka utraty precyzyjności wykonanych czynności.

Jakie są dalsze zalety korzystania ze stanowisk paletyzujących?

Wspomniana większa wydajność związana jest z dużo większymi możliwościami pracy oferowanej przez roboty przemysłowe w porównaniu z pracą człowieka. Roboty paletyzujące mogą mieć różny udźwig i zasięg, co sprawia, że mogą np., pracować jednocześnie na dwóch liniach produkcyjnych, czego żaden człowiek nie potrafi. Dzięki możliwości zainstalowania na nich różnego typu chwytaków sprawia, że mogą być one wszechstronnie wykorzystywane, a ich przeprogramowanie nie zajmuje dużo czasu.

Patrząc na pracę zrobotyzowanych stanowisk paletyzujących, nie można nie zauważyć specjalnych systemów bezpieczeństwa i kontroli. Dzięki nim roboty niwelują problem powstania przypadkowych uszkodzeń towarów. Co ważne mogą one pracować w sposób ciągły, bez konieczności wykonywania przerw tak jak to bywa w przypadku pracy z wykorzystaniem człowieka.

Roboty, o których mowa cechuje kompaktowa budowa, co sprawia, że zaoszczędzoną przestrzeń roboczą można przeznaczyć na poprawę optymalizacji produkcji i wprowadzenie kolejnych usprawnień w firmie. Ich wytrzymała i zaawansowana technologicznie konstrukcja odporna jest na różnego rodzaju usterki, czy też zużycia mechaniczne.

Wróć